Teraz Folk

Piątek 26 Sierpnia 2016
Imieniny obchodzą:
Dobroniega, Joanna, Konstanty, Maksym, Maria, Wiktorian, Zefir, Zefiryn
Licho nie śpi!

Nowe w sklepie!

  • naszyjnik
  • naszyjnik
  • naszyjnik
  • KWADRATY
  • KÓŁKA C
  • KÓŁKA A
  • KÓŁKA B
  • KOŁA KHAKI
  • CZERWONE KOŁA
  • KOŁA BRĄZ

Folk na nowo.W wydaniu polskim.

Email Drukuj PDF

 

Folk na nowo. W modzie i wnętrzu. W wydaniu polskim.

 

 

Folklor polski zachwyca swoja różnorodnością i barwnością – zależnie od regionu eksponuje przeróżne motywy, zawsze jednak forma, kolorystyka oraz sposób wykonania stanowi spójną całość. Koguty, pawie, paski, kwiaty, misterne wycinanki. Każdy polski region ma swoje najpiękniejsze wzory, z których słynie. Całe to etnograficzne bogactwo jest na wyciągnięcie ręki. Można powiedzieć, że to nasz rodzimy, swojski barok, ale w myśl zasady cudze chwalicie, swego nie znacie przez długi czas całkowicie niedoceniany.

Obecnie folklor króluje. Od co najmniej kilku sezonów jest bardzo popularny – w modzie, designie, sztuce oraz kulturze. Polscy projektanci śledzą trendy światowe, czasem narzucają je sami. Wielu inspiruje rodzima ludowość, o czym świadczą liczne wystawy czy europejskie targi wzornictwa. Do łask powracają zgrzebne sukna, sploty włókien, słomy i nici, koronki, wzory ludowe, mereszki, hafty powracają, zarówno w oryginalnej formie przedmiotów, które przez lata chowaliśmy na strychach, jak i we współczesnych projektach. Przedmioty przez lata ignorowane, stanowiąca synonim kiczu, bardzo odważne, folkowe zestawienia kolorystyczne – ujęte zostały w nowe formy, wykonane z innych surowców i obecnie są reminiscencją przeszłości w świetnym guście i rewelacyjnej jakości. Folklor w pracach współczesnych projektantów/ twórców jest przetworzony i podany w świeży sposób. Czasem wykorzystany jest tylko ludowy motyw, czasem technika wytwarzania, bywa, że łączone jedno i drugie.

Motywy ludowe zastosowane we wnętrzu z pewnym umiarem w otoczeniu nowoczesnych sprzętów mogą dać bardzo interesujące efekty. Warto na wstępie zastanowić się, który region nas inspiruje. Może bardzo popularne motywy łowickie, czy warmińskie, czy też będzie to Podhale i detale w formie parzenic. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba wybranie jednego, charakterystycznego i mocnego akcentu – czy wycinanki, czy pasiaka. Jeśli stosujemy dodatki – również ważne aby robić to z umiarem – obfitość nie jest wskazana i może zepsuć całościowy efekt.

Studio projektanckie MOHO znane jest już na całym świecie m.in. dzięki swoim awangardowym dywanom. Ich dywany z kolekcji Mohohej! o kształcie kurpiowskiej wycinanki to jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów polskiego designu ostatnich lat. Dywany odniosły sukces na świecie: zdobyły liczne wyróżnienia, w tym (jako pierwszy w historii, produkt polski) prestiżową nagrodę Red Dot Design Awards 2008.

 

Inną uznaną firmą tworzącą dywany czerpiące z tradycji jest Sztuka Beskidzka, gdzie twórcy inspirują się kulturą Podlasia(tygiel kultur w tym regionie doprowadził do przenikania się wzorów białoruskich, ukraińskich oraz nadbałtyckich). Produkty wytwarzane są tradycyjnymi metodami. Poniżej dywan powstały w wyniku współpracy Sztuki Beskidzkiej z Joanną Łyczek - Nan Studio.

 

Duet AZE Design, czyli Anna Kotowicz i Artur Puszkarewicz, również zafascynowani Podlasiem i stosowanymi tu wciąż tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi, zaprojektowali m.in. lampę KOKON, której abażur wykonany jest techniką szycia ze słomy, odpowiednio zabezpieczonej przeciwogniowo. Są oni również autorami dywanu NODUS, w formie przeskalowanej, okrągłej, szydełkowanej serwetki o średnicy 120, 140 i 170 cm. Poprzez zmieniony materiał, rozmiar i zasadę kształtowania struktur obiekt osiąga zupełnie nowe przeznaczenie oraz zaskakujący efekt estetyczny.

Dywan FOLK - ornament powstał z przeskalowania i uproszczenia tradycyjnego wzoru oraz zgeometryzowania go na kształt wczesnej grafiki komputerowej. FOLK łączy w sobie stara technikę wykonywania sukna (folowanie) połączoną z sitodrukiem.

Motywy sztuki folklorystycznej wyraźnie widać też w pracach Moniki Ostaszewskej. Jej praca licencjacka to stół z ruchomym blatem. Składa się on z 26 elementów w kolorach łowickich pasów, umożliwiających projektowanie dowolnych wzorów. Jest to doskonałe połączenie współczesnej myśli z tradycyjną dekoracyjnością.

Innym przykładem takiej twórczości są prace Joanny Meroz, która zdobi graficznymi koronkami ceramiczne naczynia, a z sitek zlewozmywakowych i plastikowych durszlaków do płukania owoców tworzy dzieła sztuki użytkowej w miniskali, które urzekły publiczność targów w Mediolanie 2008.

OOdesign to jednoosobowe studio projektowe, tworzone przez Natalię Bieńkowską. Zainspirowana tradycyjną techniką stworzyła puff i dywan wykonany z materiałów recyklingowych – przetworzone na surowiec t-shirty i ubrania wykorzystano w nowej formie. Każdy efekty jest niepowtarzalny – stworzony ręcznie. Oprócz recyklingu materiału, projekt ten odkrywa na nowo także tradycyjną, trochę zapomnianą dziś technikę szydełkową, i wykorzystuje ją dla nowoczesnego wzornictwa. Współczesny charakter tego rękodzieła podkreśla kolorystyka.

Isle-design to kolekcja autorstwa Izabeli Kuzyszyn i Aleksandry Klupińskiej, inspirowana polską tradycją. Dla łódzkich projektantek jest istotne, by tworzone przez nie przedmioty kojarzone były ze współczesnym polskim designem, nie włoskim czy skandynawski. By były postrzegane jako charakterystyczne dla naszego wzornictwa. W większości są to małe przedmioty do wnętrz, swoją formą nawiązujące do naszej rodzimej tradycji.

Również w sztuce trend ludowości jest widoczny. Przykładowo taki właśnie rys mają wycinanki-kolaże Katarzyny Kmity-Pukocz. Łączy ona współczesną popkulturę z tradycyjną wycinanką - obrazy z reklamy, kadry z kultowych kreskówek – z tymi, które tworzyły ludowe artystki tworząc wycinanki tradycyjne (domowe ptactwo, łąki, kłosy itd.). Jej wycinanki to kawał solidnego rzemiosła, warsztatowa wprawka przekładająca się na doskonały artystyczny efekt.

Polskie ulice zdominowały w ostatnim czasie wielobarwne i nasycone motywy z kresów, Łowicza czy Tatr. Kiedyś hitem były szydełkowe stringi, dzisiaj mamy ludowe kolczyki, pasy, torebki, chusty, parasolki... Obecność wielu galerii/sklepów oferujących produkty inspirowane folklorem jest ogromna – pakamera.pl, decobazaar.pl, wylegarnia.pl, ludowomi.pl i wiele innych, gdzie znajdziemy produkty mocno inspirowane ludowością, wytwarzane tradycyjnie, często bezpośrednio od twórców – młodych projektantów, twórców, artystów...

 

Liczba prac nawiązujących do folkloru świadczy o tym, że jest to obecnie przodujący motyw europejskiego, a więc i polskiego wzornictwa. Artyści pytani, dlaczego podążają ludowymi śladami, odpowiadają niemal zgodnie, że drzemie w ich nie tylko piękno oraz wartość estetyczna sama w sobie, lecz także kulturowa tożsamość. Możemy podać w wątpliwość i zapytać, czy nie jest to tylko tworzenie zgodnie z tendencją. Ale jeśli nawet to tylko moda, to zmierzająca w dobrą stronę – rodzime wzory stają się bliższe niż design skandynawski.

 

Reasumując - cieszy fakt, ze folklor na nowo odkryto i dzięki temu pozwala przetrwać tradycji w świecie współczesnym. Jest to szczególnie cenne w czasach przemysłowej/ fabrycznej produkcji ogromnych serii identycznych produktów, często wytwarzanych w krajach Trzeciego Świata.

 

Zapraszamy do własnych poszukiwań!

 

Przydatne linki:

http://www.azedesign.pl/

http://www.mohodesign.com/

http://www.oodesign.eu/

http://monikaostaszewska.com/

http://sztukabeskidzka.pl/

http://www.joanameroz.com/

http://www.nanstudio.pl

 

http://www.pakamera.pl/

http://www.decobazaar.com/

http://www.ludowomi.pl/

 

 

 

 

Newsletter


Imię:

Email: